Egy ideje kísérletezem a növényi tejekkel, így már nagyjából alakul a kép, hogy mi az, ami bevált és mi az, ami nem. Az előző posztban fejtegettem a rizstej rejtelmeit, most a kudarcra ítélt próbálkozásokhoz csatolom a zabtejet is. Bár az igaz, hogy a zabtej frissen még fogyasztható, ha egy evőkanál/negyed bögre zabpehelylisztet belekeversz egy bögre vízbe, és csak kicsit hagyod állni, majd leszűröd. Melegítés hatására viszont sűrűsödni kezd, és hamar aránytalanná válik az íze és az állaga: ekkor már túl sűrű lesz, viszont veszít az ízéből. Ugyanez történik, ha sokáig áll, illetve ha megfőzöd és csak utána szűröd le.
Nade szerencsére vannak olyan összetevők, melyek több sikerrel kecsegtetnek. Tudom, hogy egzotikus, meg minden, de egyszer-egyszer szerintem belefér.
Datolyás szezámtej
Az első katartikus élményem a datolyás szezámtejhez fűződik. Gazdag, édes-keserű ízvilágával olyan, mint maga az élet. Mondjuk nem árt, ha szereted a szezámmagot, ez azért is szerencsés, mert sok benne a kalcium.
Elkészítés: Fél bögre (kb. 1 dl) szezámmagot 4 kis datolyával egy éjszakára beáztatok két bögre (kb. 4 dl vízbe), teszek hozzá egy csipet sót, majd reggel összeturmixolom és leszűröm.
Kesutej
Tudom, hogy a kesudió több szempontból sem a legelőnyösebb választás, de néha mégis megengedem magamnak, mert annyira egyszerű vele bánni, kiegyensúlyozott, semleges felé hajló ízvilág jellemzi, nem tolakodóan harsány, de nem is ízetlen és selymes az állaga.
Az arányok itt is ugyanazok, ahogyan az eljárás is: fél bögre kesudiót egy éjszakára beáztatok két bögre vízbe és reggel összeturmixolom. Szerintem ez is elbír egy kis sót, ha édesebbet szeretnél, ehhez is tehetsz néhány szem datolyát.
Kókusztej
A kókusztejben is a krémes lágyságot és az édeskés ízt szeretem a leginkább. Szerintem ez az egyetlen olyan tej, amit nem kell tovább édesíteni. Fél bögre kókuszt két bögre vízben felteszek, forrástól számítva kábé 15 percig főzöm, majd leszűröm.
Máktej
A máktej íze a szezámhoz hasonlóan meglehetősen radikális, ezért én bolti rizstejjel keverve ittam. Szokás szerint 1-4 arányban beáztatom a mákot egy éjszakára, reggel összeturmixolom és leszűröm. Lehet, hogy még hatékonyabb, ha darált mákot áztatsz be. A mák remek vasforrás, ezért is érdemes felhasználni, ahogy csak lehet.
A házi készítésű növényi tejek előnye, hogy a fennmaradó anyagokat, a kókuszreszeléket, magkrémet újabb ételekhez fel lehet használni. Viszont kevesebb ideig őrzik meg a szavatosságukat, mint a boltiak. 3 napon belül érdemes meginni őket, ezért is szoktam kisebb adagokat készíteni.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: