Gazevő

3 dolog, amit nem tudtál a kávéról

20 éven keresztül meg sem fordult a fejemben, hogy leszokjak a kávéról, és ezidő alatt talán ha alkalmanként 3-4 nap szünetet tartottam a koffeinfogyasztásban. Leszokásom sem leszokási szándékkal indult, inkább kísérletképp. Kissé nehézkesen indult az év, kimerültnek éreztem magam, és mivel szerintem a legtöbb szempontból egészségesen élek, keresgéltem, hogy mivel segíthetnék még magamon. Akkor jutott eszembe egy olyan faktor, ami szinte észrevétlenül bújt meg a hétköznapjaimban. Annyira rutinszerűen, szinte öntudatlanul pakoltam reggelente a kotyogóst a tűzhelyre, hogy nem is gondoltam arra, ez is tényező, mi több, stresszfaktor lehet. Ekkor fordult meg a fejemben először ilyesmi, és rögtön meg is akartam tudni, mi történik, ha elhagyom ébredésem alapvető kellékét.

Nos, az első egy hét szinte zombiüzemmódban telt. Bármit megadtam volna egy kis…khm..szürekállományért. Mivel alacsony a vérnyomásom, azt gondoltam, a kávé elengedhetetlen ahhoz, hogy életben maradjak, így nem is kellett sokat várni az első mentőadagra. Egy hét telt el, míg újra a kávéspohár után nyúltam, és valamivel jobban is lettem ugyan, de nem nyertem vissza a koncentrációszintemet. Nagy volt a kísértés, hogy visszaessek, de arra gondoltam, kitartok még egy hétig, hátha csoda történik. Nem is bántam meg. Úgy tűnik, megtört a varázs, innentől kezdve egyre kevésbé kívántam a kávét, és valóban nyugodtabb is lettem. Két hét múlva azonban, egy nehéz nap reggelén ismét úgy éreztem, megérdemlem a koffeindózist. Ezúttal majdnem rosszul lettem tőle. Rázott a hideg, de közben izzadtam és hevesen vert a szívem, viszont egy fikarcnyival sem lettem összeszedettebb. Ez az élmény végleg meggyőzött arról, hogy nincs szükségem a kávéra.

Helyette reggelente néha zöldteát iszom, de már ezt sem muszáj, van, amikor elég egy turmix, ami tényleg energiát ad, és még vitamin is van benne, emellett némi ugrabugra helyrehozza a vérkeringést. Felfedeztem az  aranytejet (arany!) és a pótkávét, és remélem, sikerül elsajátítanom a fejenállást is, akkor meglesz az a lökés az agyamnak is, ami a legjobban hiányzik a kávémentes életben. Összességében megérte leszokni. Nemcsak az éteri nyugalom miatt, hanem azért is, mert így korábban ébredek magamtól és könnyebben indul a reggel. Emellett, ahogyan azt biztosan tudod, a kávé gátolja a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását, viszont hozzájárul a kiürülésükhöz, szóval a tápanyagutánpótlás is gördülékenyebb, ha minden igaz.

Mit tesz a kávé a testeddel?

A kávétéma kapcsán kicsit utánajártam, hogy mit is csinál ez az extatikus nedű valójában a testünkkel. A kávé előnyeit és hátrányait számos kutatás vizsgálta már. Előnyei között említik, hogy csökkentheti a rák kockázatát, védi a májat és kisebb a keringési betegségek kockázata (már persze azoknál, akiknek eleve nincs ilyen problémájuk, mert akiknek van, azoknak érthető okokból nem javallott a kávé.) Segíti a gondolkodást és lassítja a kognitív hanyatlást, emellett kedélyjavító hatással is bír, így segíthet a depresszió tüneteinek enyhítésében. A kávétól az ember tényleg jobb színben látja a világot. Ahogyan azonban az lenni szokott, minden mézesmadzaghoz valami sokkal kevésbé kellemes dolog van kötve.

A kávé hatását elsősorban az áldott-átkozott koffeinnek köszönheti, mely élénkíti a központi idegrendszer aktivitását és javítja a teljesítményt egyszerű viselkedési és kognitív feladatokban. Ezt azonban a szervezet molekuláris és hormonegyensúlyának felborításável éri el, ami hosszútávon megbosszulja magát. A koffein hatására csökken az álmosító molekulák hatása, így nő az ingerületátvivő dopaminhormonok aktivitása, melyek az agy jutalomközpontjával is kapcsolatban állnak. Emellett növekszik a stresszválaszban szerepet játszó adrenalin- és kortizol termelése.

Molekulamikikri

A koffeinmolekula alakja és mérete hasonlít az álmosságot előidéző, adenozin nevű neurotranszmitteréhez. A koffein az adenozin helyett kapcsolódik az adenozinreceptorokhoz az agyban, így az adenozin nem tudja kifejteni nyugtató, álmosító hatását.

Adrenalinkimerültséget okoz

A koffein hatására emelkedik a szervezt adrenalinszintje, ami hosszú távon adrenalinkimerültséghez vezet. Ez pedig szorongást, kiégést, depressziós tüneteket, de még asztmát is okozhat. Ebből is látszik, hogy hosszú távon mégsem a legjobb kúra a kávé. A kellemetlen tüneteket pedig sokan össze sem kapcsolják a koffeinnel, ahogyan sokáig én sem tettem. Az adrenalintermelő mirigyek a stresszválasz szabályozásáért felelnek, vagyis a környezetből érkező stresszhatásra hormonokat pumpálnak a szervezetbe. Hogyha ezek a mirigyek folyamatos stimulációnak vannak kitéve, ahogyan rendszeres kávéfogyasztás esetén, akkor kimerülnek, gátlódik a hormontermelés, és a szervezet nehezebben tud megbirkózni a stresszel.

Hallucinogén hatás

Elérkeztünk a kávé talán legmeglepőbb tulajdonságához. A koffeint a pszichoaktív szerek közé sorolják, mivel a központi idegrendszerre hat, megváltoztatja az agyműködést, így az érzékelést, a hangulatot a tudatállapotot és a viselkedést is. A kutatások szerint a koffein nemcsak szorongást, de akár hallucinációkat is okozhat bizonyos esetekben. Egészséges egyéneknél ehhez mérgező adag kell, de skizofréniával diagnosztizált pácienseknél már a normál adag is ronthat a pszichotikus tüneteken.

A koffein és a hallucináció kapcsolata valószínűleg a kortizolnak köszönhető, mely szerepet játszhat a pszichotikus epizódok létrejöttében. Ennek azonban némileg ellentmondanak azok a kutatások, melyek szerint a koffein a stresszszinttől függetlenül kiválthat hallucinációt. Úgy tűnik, a koffein hosszú távú, túlzott fogyasztása összefügg a pszichiátriai rendellenességekkel, a depresszió, a generalizált szorongás és a pánikbetegség kockázatával.

Hogyan lehet leszokni?

Ezek után jogosan merül fel a kérdés, hogy hogyan lehet leszokni. Leslie Korn táplálkozási tanácsadó az ételek lelki hatásával foglalkozik, a Psychologytodayen megjelent cikkében egy leszokó „mintaitalrendet” ajánl a kávéelhagyóknak. Eszerint négy hét alatt lehet megszabadulni a kávéfüggéstől. Ez nekem is nagyjából ennyi ideig tartott. Nekem bevált, hogy egyszerűen pótkávéra, teára és turmixra váltottam, mikor mit kívántam, Korn ennél kevésbé radikális megoldást javasol. Az első héten a szokásos kávébevitel felét váltsd organikus koffeinmentes kávéra. A második héten 75 százalékát, és ha szeretnél, igyál mellé napi egy csésze teát. Azt írja, a harmadik héten már csak napi fél csésze kávé jöhet, gondolom, a 75% koffeinmentes kávé+ 25% sima kávé keverékének a fele, emellé egy csésze tea. A negyedik héten pedig napi max. két csésze zöldtea.

A zöldtea előnye a kávéval szemben, hogy úgynevezett anxioliticum is található benne, mely csökkenti a szorongást, így a zöldtea úgy élénkít, hogy közben az ember nyugodt marad. A szellemi éberség és a kedély javítására Korn a tirozin nevű aminosavat és a varjúháj teát ajánlja még, emellett azt, hogy a leszokás átmeneti időszakában az ember fogadja el, hogy fáradtabb és rosszabb kedvű a szokásosnál. Én meg azt tenném hozzá, hogy ez az átmeneti szakasz hamar elmúlik, és utána sokkal jobb lesz.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!